Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlineartdesign blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
86234 odwiedzin | wpisów: 84, komentarzy: 16, artykułów: 4, obserwuje: 72

Projektowanie salonu - porady ARTDESIGN

autor: artdesign blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Jeżeli planujesz lub rozpoczynasz budowę domu i szukasz wskazówek, jak zaprojektować i zaaranżować najważniejsze pomieszczenia, takie jak salon, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu i obejrzenia przykładowych aranżacji.                                   

Salon pełni funkcje reprezentacyjne, jest wizytówką mieszkania, jednakże większość czasu spełnia zadania przestrzeni dziennej przeznaczonej jedynie dla domowników. Jest pokojem telewizyjnym i kominkowym, bywa jadalnią, jak również bawialnią dla dzieci i dorosłych. Jako jedyne pomieszczenie w domu pełni tak wiele różnorodnych funkcji – przyjmujemy tam gości, spożywamy posiłki, oglądamy telewizję. Pogodzenie tych ról nie jest trudne, ale potrzebny jest dobry plan i przemyślane rozwiązania, które sprawią, że przestrzeń będzie funkcjonalna, estetyczna i ergonomiczna. Powierzchnia salonu jest uzależniona od wielkości domu lub mieszkania. Większy metraż to możliwość łatwiejszego wydzielenia stref funkcjonalnych. Nie należy jednak przesadzać z wielkością salonu – powinien być proporcjonalny do wielkości domu, ponieważ duża pusta przestrzeń tworzy poczucie pustki, zimna i wyobcowania, a na tym tle małe pokoje sypialne dają poczucie klaustrofobii i przytłoczenia.

Projektując dom, salon najlepiej zlokalizować w pobliżu holu i wejścia do domu, powinien też sąsiadować z kuchnią i jadalnią. Wizualne połączenie salonu z holem i ciągiem komunikacyjnym, oddzielone jedynie mobilnym przeszkleniem, powiększy optycznie przestrzeń domu, a hol wprowadzi w przestrzeń salonu wizualny oddech. Bliskość kuchni i jadalni to oczywista konieczność oraz wygoda. Jadalnia powinna łączyć salon z kuchnią, tworząc jednocześnie naturalną barierę dla dźwięków i zapachów.

Ponieważ w salonie mieszkańcy spędzają bardzo dużo czasu, ważne jest zaplanowanie układu funkcjonalnego, który zapewni im wygodne korzystanie z tej przestrzeni. W salonie można wyodrębnić następujące strefy: telewizyjną, kominka, jadalni, barku, biblioteki, czasem domowego biura.

Pierwszoplanowym elementem salonu jest układ sof zależny od powierzchni i kształtu wnętrza, a także funkcji, którą chcemy zrealizować w pomieszczeniu. Doskonały wizualnie salon to taki, w którym układ sof jest zwrócony w kierunku centralnego punktu – zwykle ekranu telewizyjnego, czasem kominka lub wspólnej zabudowy obu tych elementów. Jest wiele sposobów ustawienia siedzisk. Doskonały wizualnie i idealny do długich konwersacji jest układ dwóch sof ustawionych na przeciwko siebie, niestety, mniej wygodny podczas oglądania telewizji, ale praktyczny, gdy kominek i ekran znajdują się na przeciwległych ścianach. Uniwersalny, sprzyjający budowaniu więzów rodzinnych jest układ narożnikowy lub połączenie obu układów w podkowę. Doskonałym dodatkiem dopełniającym układ sof są wygodne, wyraziste w kolorze i formie fotele, a także niewielkie stoliki, które można dowolnie przestawiać.

Więcej porad i wskazówek dotyczących wnętrza salonu znajdziesz w książce Jacka Niezgody "Aranżacje wnętrz" oraz na stronie www.artdesign.plStatystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów:65806
Liczba wpisów:212209
Liczba komentarzy:898130
Liczba zdjęć:790254
Liczba blogów:65806
Liczba wpisów:212209
Liczba komentarzy:898130
Liczba zdjęć:790254
Liczba komentujących:48250
Użytkownicy online:458